Kyjev


українська версія čb barva

Majdan Nezaležnosti + Chreščatyk

Majdan Nezaležnosti (ukrajinsky Майдан Незалежності, rusky Площадь Независимости), lidově jednoduše Majdan (Майдан), je srdcem Kyjeva, jeho hlavním náměstím. Česky se dá přeložit jako náměstí Nezávislosti, svůj název dostalo v roce 1991 na počest získané ukrajinské nezávislosti. Koncem roku 2004 se Majdan stal centrem Oranžové revoluce (Помаранчева революція), kdy se zde konaly masové demonstrace. Majdan je velmi příjemné místo k posezení a odpočinku, množství vodních prvků vhodně osvěžuje atmosféru a vytváří zajímavá zákoutí. Skutečně nádherně je zde za teplých letních večerů.

Kyjev - Majdan Nezaležnosti Kyjev - Majdan Nezaležnosti

Kyjev - Majdan Nezaležnosti Kyjev - Majdan Nezaležnosti

Chreščatyk (ukrajinsky Хрещатик [Chreščátyk], rusky Крещатик [Kreščátik]) je hlavní kyjevskou ulicí. Prochází přímo Majdanem Nezaležnosti, je zde soustředěno několik úředních budov, včetně kyjevské radnice (Київська міська рада). V r. 1892 z Chreščatyku do Podilu byla zprovozněna první tramvajová trasa v Ruském impériu. Na jihozápadním konci Chreščatyku se nachází Besarábský rynek (Бесарабський ринок), zkráceně zvaný Besarábka (Бесарабка), což je veliká krytá tržnice z počátku 20. století s širokým sortimentem potravin. Pojmenovaný je podle Besarábie, území ležícího jihozápadně od Oděsy. Na opačném konci Chreščatyku je Evropské náměstí (Європейська площа), na němž se nachází kongresová a výstavní hala Ukrajinský dům, Kyjevská filharmonie a hotel Dnipro.

Kyjev - Chreščatyk, hlavní kyjevská ulice, vlevo budova kyjevské městské rady Kyjev - Chreščatyk, hlavní kyjevská ulice

Kyjev - kino Kyjev s velmi krásným historickým interiérem v jeho nitru Kyjev - Aréna, velký zábavní prostor u Besarábského rynku

Kyjev - Besarábský trh (Бесарабський ринок) Kyjev - dopravní policista nedaleko Besarábského rynku

Kyjev - Evropské náměstí (Європейська площа), vlevo Ukrajinský dům, v pozadí Kyjevská filharmonie


Sponzor webu:
Levné ubytování
Čechy
Morava
Slovensko
Ukrajina
Polsko
Maďarsko
Máte zájem o reklamu na tomto webu?
Chcete nějakou fotografii?
Napište!

Kiev.cz - ikonka pro Váš web
Kiev.cz - průvodce po Kyjevě, fotografie z Kyjeva
Copyright © 2007-2014, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net, Karpaty