Kyjev jako hlavní město Ukrajiny nabízí samozřejmě veliké množství muzeí. Asi vždy vás překvapí velmi nízké vstupné.
Muzeum Černobylu (ukrajinsky Музей Чорнобиля) bylo vytvořeno jako vzpomínka na tragické události kolem havárie jaderného reaktoru černobylské elektrárny v roce 1986. Již samotný vstup do muzea působí velmi emotivně, neboť na stropě vidíme desítky cedulí označujících vesnice, které byly vysídleny v souvislosti se vznikem "zakázané zóny" kolem elektrárny. Muzeum se nachází v kyjevské čtvrti Podil. Město Černobyl (Чорнобиль) se nalézá pouhých 90 km severně od Kyjeva, volně je nepřístupné, ale konají se sem specializované zájezdy.
Muzeum vody (ukrajinsky музей води, водно-інформаційний центр) je jedním z nejkrásnějších kyjevských mezeí. Nalézá se v parku na kopci nad Evropským náměstím. V muzei se projedete magickým výtahem, kterým sjedete hluboko do podzemí. Je to sice jen "jako", ale působivé a mnoho návštěvníků tomu uvěří. Projdete se kanálem, možná se leknete veliké krysy, dostanete se do skutečné mýdlové bubliny, budete mít možnost postavit si hráze z písku i přijít do přímého kontaktu s živými rybami.
Muzeum hraček (ukrajinsky музей іграшок) vás seznámí s hračkami, kterými se bavily děti na Ukrajině v minulosti i současnosti. Určitě zaujme nejen mladé návštěvníky Kyjeva.
Muzeum miniatur v areálu Kyjevskopečerské lávry je velmi zajímavým místem k navštívení. Díky mikroskopům a lipám rozeznáte různé lidské výtvory na vlasech či jiných malinkých exponátech.
V prostoru Kyjevskopečerské lávry můžete navštívit také muzeum užitého umění.
Dům Tarase Ševčenka (Літературно-меморіальний будинок - музей Тараса Шевченка), ve kterém tento největší ukrajinský národní buditel a hrdina nějakou dobu pobýval, najdete na uličce odbočující z Majdanu Nezaležnosti. Dům funguje jako muzeum a můžete jej navštívit.